Fusion mellem Dragør og Tårnby kommuner er ikke aktuel
I de seneste dages medieomtale af Dragør Kommune i TV2 Lorry og Amager Bladet, fremgår det, at Dragør skal spare 120 mio. kr. og er på vej mod en fusion og et tvangsægteskab med Tårnby Kommune. Begge dele er det rene sludder og vrøvl.
Dragør Kommunes økonomiske situation er hverken værre eller bedre end så mange andre kommuners.
Dragør Kommune skal finde knap 30 mio. kr. her og nu, og det skal ikke nødvendigvis kun ske ved esparelser. Man kan også øge sine indtægter fx ved udlejning af erhvervsarealer på havnen. Vi overvejer desuden at afdrage ekstraordinært på gælden for at frigøre midler til den daglige drift.
De 120 mio. kr. optræder fordi budgettallene ikke er læst rigtigt. Fejlen består i, at de små 30 mio. kr. som skal findes i budget 2009, kun skal findes én gang, og ikke fire gange, som det er blevet fremlagt af medierne.
Sammenlægning med Tårnby Kommune er absolut ikke et tema. Vi har et godt samarbejde med Tårnby, og det samarbejde ser jeg gerne udbygget.
Jeg synes det er ærgerligt for kommunens borgere og kommunens dygtige og engagerede medarbejdere, at de gang på gang skal læse den slags ukorrekte historier om kommunen i diverse medier.
Med venlig hilsen
Allan Holst
Borgmester