Dragør Lokalarkiv
A-ZPrint sideMindre skriftStørre skriftKontaktIndexLæs op

Strandstræde 16

Matrikel nr.309

De først kendte beboer her var skipper Jan Jansen Hiulmand og hustru Bente Dirchsdatter.

Han var født i Store Magleby, og hun stammede fra Strandgade 22-24. De blev gift i 1740, men hvem de havde overtaget huset efter, lader sig ikke præcisere. Måske har Jan Jansen selv ladet det bygge, for på Holsteins kort fra slutningen af 1730'erne (se "Dragør i 1700-tallet", side 136) er her tilsyneladende en tom grund. Jan Jansen havde en jagt på 14½ læster, som i 1751 forliste ved indsejlingen til Randers.

Jan og Bente havde tilsyneladende kun én datter, Trein, der nåede frem til giftealderen. Hun og hendes mand, skipper Rasmus Bertelsen, overtog derfor huset.

Ved deres bryllup i 1771 fik de en meget smuk fajanceterrin, fremstillet i Delft i Holland. Terrinen var påmalet deres navne: "Rasmus Bertelsen - Trein Jans Dotter". Den befinder sig i dag på Nordiska Museet i Stockholm.

Rasmus Bertelsen efterfulgte i 1796 sin storebroder Jacob Bertelsen som byens foged. Han slap ikke videre godt fra dette embede - havde ligesom Jacob en arrogant facon, men besad ikke dennes format. Han kunne overhovedet ikke samarbejde med de fire byforstandere, og da der endvidere var problemer med hans regnskabsføring, blev han afsat fra fogedembedet i 1801.

En datter og svigersøn, skipper Poul Jensen Pouls, overtog huset.
Denne side er sidst opdateret: 11 | 01 | 2009
 
Søgning


Søg