Dragør Kommune Dragør Kommune
Selvbetjening
Søg A-Z Indeks Print Kontakt Læs op Mindre skrift Større skrift

Huslejenævnet

Hvem kan rette henvendelse til Huslejenævnet
Lejere og udlejere af private beboelseslejemål, herunder enkeltværelser, inden for det private udlejningsbyggeri.

Lejere og udlejere inden for det almennyttige boligbyggeri, herunder ældreboliger skal rette henvendelse til  Beboerklagenævnet.

Huslejenævnet træffer blandt andet afgørelse om
- varslet lejeforhøjelse
- istandsættelse ved fraflytning
- lejens størrelse*
- manglende tilbagebetaling af depositum
- manglende varmeregnskab
- manglende vedligeholdelse
- omkostningsbestemt husleje

*Bemærk i sager om nedsættelse af leje, at nedsættelse kun kan ske fra tidspunktet for sagens indbringelse for Huslejenævnet, hvis det er mere end 1 år siden man betalte leje første gang.

Huslejenævnet kan ikke behandle sager om
- rene erhvervslejemål
- spørgsmål om opsigelse og ophævelse af lejemål, dog opsigelse af visse værelseslejemål

Medlemmer 
Morten Duus (formand)
Kurt Børgesen (lejerrepræsentant)
Kim Siestø (udlejerrepræsentant)

Kirsten Kemp (suppleant for formand)
Camilla Schwalbe (suppleant for lejerrepræsentant)

Kontakt

Alle sager, der ønskes behandlet af Huslejenævnet, skal indbringes skriftligt med præcisering af, hvad det er, man ønsker nævnet  skal tage stilling til. Man skal endvidere vedlægge den fornødne dokumentation for forholdet, man ønsker at få behandlet, eksempelvis lejekontrakt, korrespondance i sagen m.v.

Omfatter lejeforholdet flere lejere, så skal samtlige lejere underskrive klagen.

Al henvendelse til Huslejenævnet skal ske til følgende adresse:

Huslejenævnet
Dragør Kommune
Borgmestersekretariat, It og Udvikling
Kirkevej 7
2791 Dragør

Gebyr
Ved indbringelse af sager skal der i 2012 betales et gebyr på kr. 136,00. Gebyret reguleres en gang årligt, til 1. januar.

Huslejenævnet er ikke en del af den kommunale forvaltning, og nævnet kan derfor ikke yde råd og vejledning. Vejledning om Leje- og Boligreguleringslovens bestemmelser må derfor søges hos grundejerforeninger, lejerorganisationer, ejendomsadministratorer, advokater m.v.
  
   



Borgmestersekretariat, It og Udvikling

Denne side er sidst opdateret: 04 | 01 | 2012