Dragør Lokalarkiv
A-ZPrint sideMindre skriftStørre skriftKontaktIndexLæs op

Wismarstræde 4

Matrikel nr. 64 c

Her på området mellem Stralsundstræde og Wismarstræde, formodentlig på matrikel nr. 64c, boede lodsen Jan Jensen og hustru Anne Dirch Wibrandts - en Dragør-sømand gift med en Store Magleby-pige.

De var blevet gift i 1695. Jan Jensen døde under pesten i 1711, og den 39-årige Anne giftede sig igen med den 21-årige Gert Hansen, søn af lodsoldermanden Hans Carstensen fra Kongevejen 15.

De nåede at få en søn Jan Gertsen med tilnavnet Captain. Da den gamle Hans Carstensen døde, giftede hans unge enke, Ave Jacobsdatter, sig med en søn af Anne Dirch Wibrandts, Jan Jansen Captain, således at Annes svigermor nu også blev hendes svigerdatter, og Gert var nu både stedsøn og svigerfar til Ave. Dette fænomen må vel nærmest betegnes som genealogisk galskab.

Gert Hansen boede i huset til sin død i 1767. Sønnen Jan Gertsen Captain, der da var bosat på Kongevejen 7-9, arvede huset, og det var formodentlig ham, der lod det nedrive for at bruge grunden til haveareal. Først hundrede år senere - omkring 1864 - blev her bygget igen.
Denne side er sidst opdateret: 24 | 01 | 2009
 
Søgning


Søg