Som grundejerforening i Dragør Kommune kan I være med til at organisere en vigtig og målrettet kollektiv indsats, der kan sikre kommunens grundejere mod fremtidige store oversvømmelser.
Gode råd
De grundlæggende redskaber, som I kan benytte jer af, er:
- Anlæg af faskiner under vejrabatter.
- Udførelse af terrænregulering.
- Indhentning af priser på faskiner og pumper for foreningens grundejere.
Faskiner
Mange af Dragør Kommunes private villaveje (private fællesveje) er udformet med græsrabatter. I modsætning til veje med flisebelagte eller asfalterede fortove, er det meget enkelt og forholdsvis billigt at anlægge faskiner under disse græsrabatter og dermed være med til at forebygge store oversvømmelser af grundejernes private haver.
Terrænregulering
I kan som grundejerforening sikre jer, at de private vejes rabatter eller fortove ikke skråner ned mod de enkelte grundejeres boliger; og at regnvandet, der falder på vejen, rabatten eller fortovet, ikke på anden måde ledes mod de private ejendomme.
Priser
Som grundejerforening i Dragør Kommune kan I hjælpe grundejerne med at indhente priser hos producenter på eksempelvis faskiner og dermed gøre det enklere for haveejerne at klimatilpasse deres grunde.