Skip navigationen

Social- og Sundhedsudvalget

Udvalget varetager den umiddelbare forvaltning af kommunens socialpolitik, herunder opgaver vedrørende kommunens sociale institutioner.

Udvalget varetager den umiddelbare forvaltning af sociale opgaver vedrørende

  • Ældrepleje og omsorg
  • Sociale pensioner, herunder førtidspensioner
  • Boligstøtte
  • Familieydelser
  • Integration

Udvalgets sammensætning i valgperioden 1.1.2014 – 31.12.2017:

  • Jens Passarge (T)

    Thimandsvænget 27
    2791 Dragør
    Tlf. 27 19 83 23
    E-mail jensp@dragoer.dk
  • Morten Dreyer (O)

    Ålegårdsvænget 27
    2791 Dragør
    Tlf. 28 72 73 94
    E-mail mortend@dragoer.dk
  • Ole H. Hansen (A)

    Strandjægervej 114
    2791 Dragør
    Tlf. 30 10 10 86
    E-mail oleh@dragoer.dk
  • Kenneth Gøtterup (C)

    Aghtsvej 14
    2791 Dragør
    Tlf. 30 10 10 82
    E-mail kennethg@dragoer.dk
  • Asger Larsen (I)

    Stubvænget 3
    2791 Dragør
    Tlf. 20 44 83 29
    E-mail asgerl@dragoer.dk
  • Svend Mathiasen (T)

    D. B. Dirchsens Alle 35
    2791 Dragør
    Tlf. 21 48 40 73
    E-mail svendm@dragoer.dk
  • Peter Læssøe (T)

    2. viceborgmester
    Strandjægervej 14
    2791 Dragør
    Tlf. 21 67 45 10
    E-mail peterl@dragoer.dk
Kontakt

Borgmestersekretariat, IT og Personale

Telefon: 32 89 01 06, 32 89 01 16 eller 32 89 01 19

Du kan også sende en mail til Borgmestersekretariat, IT og Personale
dragoer@dragoer.dk