Skip navigationen

Udvalgsposter 2022-2025

Her kan du se hvilke poster kommunalbestyrelsesmedlemmerne er udpeget til af Dragør Kommunalbestyrelse.

  • Kenneth Gøtterup (C)

    Borgmester
    Aghtsvej 14
    2791 Dragør
    Tlf. 30 10 10 82
    E-mail kennethg@dragoer.dk

Kenneth Gøtterups udvalgsposter

Økonomiudvalget, bestyrelsen i ARC, repræsentantskabet i MOVIA, valgbestyrelse for folketingsvalg, Europa-Parlamentsvalg og folkeafstemninger, valgbestyrelse til kommunale valg.

  • Martin Wood Pedersen (C)

    Grusbakken 21
    2791 Dragør
    Tlf. 26 21 21 21
    E-mail martinpe@dragoer.dk

Martin Wood Pedersens udvalgsposter

By-, Erhvervs- og Planudvalget, bestyrelserne i HOFOR Vand og Spildevand Holding A/S, Dragør Bevaringsnævn.

 

Suppleantposter

Børn og unge-udvalget, valgbestyrelse for folketingsvalg, Europa-Parlamentsvalg og folkeafstemninger. 

  • Mia Tang (C)

    Poppelvej 57
    2791 Dragør
    Tlf. 20 55 61 71
    E-mail miat@dragoer.dk

Mia Tangs udvalgsposter

By-, Erhvervs- og Planudvalget, Børne-, Fritids- og Kulturudvalget, Skoleudvalget, Grønt Råd, Forældrebestyrelsen i Børnehuset Sølyst. 

 

Suppleantposter

Valgbestyrelse til kommunale valg. 

Jan Madsens udvalgsposter

Økonomiudvalget, Social-, Sundheds-, og Arbejdsmarkedsudvalget, valgbestyrelse til kommunale valg, Store Magleby Bevaringsfond.

 

Suppleantposter

Handicaprådet, Dragør Ungdomsskoles bestyrelse. 

Trine Søes udvalgsposter

Børne-, Fritids- og Kulturudvalget, Social-, Sundheds-, og Arbejdsmarkedsudvalget, Skoleudvalget, Skolebestyrelsen på Dragør Skole, Forældrebestyrelsen i Børnehaven Sansehuset.

 

Suppleantposter

Valgbestyrelse til kommunale valg. 

  • Theis Guldbech (C)

    Peter Petersens Alle 19
    2791 Dragør
    Tlf. 51 19 84 66
    E-mail theisg@dragoer.dk

Theis Guldbechs udvalgsposter

Børne-, Fritids- og Kulturudvalget, Social-, Sundheds-, og Arbejdsmarkedsudvalget, Skoleudvalget, Folkeoplysningsudvalget, Institutionssamrådet, Forældrebestyrelsen i Børnehuset Halvejen. 

 

Suppleantposter

Handicaprådet, valgbestyrelse til kommunale valg. 

  • Nicolaj Bertel Riber (A)

    1. viceborgmester
    Krudttårnsvej 165, 1. th.
    2791 Dragør
    Tlf. 23 35 24 65
    E-mail nicolajr@dragoer.dk

Nicolaj Bertel Ribers udvalgsposter

Formand for Social-, Sundheds-, og Arbejdsmarkedsudvalget, Økonomiudvalget, Børn og unge-udvalget, Handicaprådet, valgbestyrelse til kommunale valg, Forældrebestyrelsen i Den kommunale dagpleje, Forældrebestyrelsen i Børneinstitutionen Harevænget, Brugerrådet i Wiedergårdens Aktivitetshus, , delegeret til KL.

 

Suppleantposter

Bestyrelsen i ARC, KLs repræsentantskab. 

 

Lisbeth Dam Larsens udvalgsposter

Børne-, Fritids- og Kulturudvalget, Skoleudvalget, Folkeoplysningsudvalget, Institutionssamrådet, forældrebestyrelsen i Børneinstitutionen Køjevænget, Dragør Bevaringsnævn. 

Suppleantposter

Børn og unge-udvalget, valgbestyrelse til kommunale valg. 

  • Ole H. Hansen (A)

    Strandjægervej 114
    2791 Dragør
    Tlf. 30 10 10 86
    E-mail oleh@dragoer.dk

Ole H. Hansens udvalgsposter

Økonomiudvalget, By-, Erhvervs- og Planudvalget, Social-, Sundheds-, og Arbejdsmarkedsudvalget, valgbestyrelse til kommunale valg, Store Magleby Bevaringsfond. 

Suppleantposter

Grønt Råd, delegeret til KL, repræsentantskabet i Movia, valgbestyrelse for folketingsvalg, Europa-Parlamentsvalg og folkeafstemninger. 

  • Helle Barth (V)

    2. viceborgmester
    D. B. Dirchsens Alle 46
    2791 Dragør
    Tlf. 30 10 10 76
    E-mail helleb@dragoer.dk

Helle Barths udvalgsposter

Formand for By-, Erhvervs- og Planudvalget, Økonomiudvalget, Social-, Sundheds-, og Arbejdsmarkedsudvalget, bestyrelsen i Dragør Nordstrands Kystbeskyttelseslag, Grønt Råd, Handicaprådet, delegeret til KL, valgbestyrelse for folketingsvalg, Europa-Parlamentsvalg og folkeafstemninger, valgbestyrelse til kommunale valg, Beboer- og pårørenderåd på Enggården, Biblioteksrådet, Musik- og Kulturskolens bestyrelse, Museum Amagers bestyrelse. 

Suppleantposter

Bestyrelsen i Hovedstadens Beredskab I/S, Politikredsråd

  • Henrik L. Kjærsvold-Niclasen (V)

    Strandbakken 22
    2791 Dragør
    Tlf. 51 21 52 78
    E-mail henrikkn@dragoer.dk

Henrik L. Kjærsvold-Niclasens udvalgsposter

By-, Erhvervs- og Planudvalget, Børne-, Fritids- og Kulturudvalg, Skoleudvalget, Børn og unge-udvalget, Skolebestyrelsen på Nordstrandskolen, Dragør Ungdomsskoles bestyrelse. 

Suppleantposter

Dragør Nordstrands Kystbeskyttelseslag, Grønt Råd, delegeret til KL, valgbestyrelse for folketingsvalg, Europa-Parlamentsvalg og folkeafstemninger, valgbestyrelse til kommunale valg.

  • Peter Læssøe (T)

    Strandjægervej 14
    2791 Dragør
    Tlf. 21 67 45 10
    E-mail peterl@dragoer.dk

Peter Læssøes udvalgsposter

Økonomiudvalget, Social-, Sundheds-, og Arbejdsmarkedsudvalget, Folkeoplysningsudvalget, Grundlisteudvalget, valgbestyrelse til kommunale valg, Dragør Ungdomsskoles bestyrelse, Dragør Bevaringsnævn. 

Suppleantposter

Hegnsynet, valgbestyrelse for folketingsvalg, Europa-Parlamentsvalg og folkeafstemninger, Idrætshallernes Brugerråd. 

  • Annette Nyvang (T)

    D B Dirchsens Alle 109
    2791 Dragør
    Tlf. 28 25 92 82
    E-mail annetteny@dragoer.dk

Annette Nyvangs udvalgsposter

By-, Erhvervs- og Planudvalget, Børne-, Fritids- og Kulturudvalget, Skoleudvalget, Institutionssamrådet, Skolebestyrelsen på Store Magleby Skole, Museum Amagers bestyrelse, Store Magleby Bevaringsfond. 

Suppleantposter

Valgbestyrelse til kommunale valg. 

  • Ann Harnek (T)

    Hovedgaden 17A
    2791 Dragør
    Tlf. 26 28 60 22
    E-mail annh@dragoer.dk

Ann Harneks udvalgsposter

Børne-, Fritids- og Kulturudvalget, Skoleudvalget, Forældrebestyrelsen i Nordstrandens Vuggestue. 

Suppleantposter

Valgbestyrelse til kommunale valg, Dragør Ungdomsskoles bestyrelse. 

 

Flemming Blønds udvalgsposter

Økonomiudvalget, By-, Erhvervs- og Planudvalget, valgbestyrelse for folketingsvalg, Europa-Parlamentsvalg og folkeafstemninger, valgbestyrelse til kommunale valg.