Skip navigationen

Kandidater til kommunalvalget den 21. november 2017

Her kan du se navnene på de kandidater, der opstiller til kommunalvalget den 21. november 2017. Fra den 10. oktober til den 17. november kan du brevstemme.

Fortegnelse over kandidater til kommunalbestyrelsesvalget den 21. november 2017

 

A. Socialdemokratiet

Allan Holst

Anette Maj Billesbølle

Knud Rosing

Lars Peter Olsen

Lisbeth Dam Larsen

Nicolaj Bertel Riber

Thomas Ulrik Johansson

Ole H. Hansen

Ole K. Svendsen

Dorrit Helsfeldt

Rikke Marianne Karlsson

Poul Breyen

B. Radikale Venstre

Michael Rachlin

Charlotte Saabye Sørensen

Else Lykke Madsen

Mette Gjøl

Carl Osbæck Adelkilde

Niels Bloch

C. Det Konservative Folkeparti

Kenneth Gøtterup

Jerrik Walløe

Uffe Jacobsen

Katrine Tholstrup

Martin Wood Pedersen

Ulrik Ankerstjerne

Lukas Søgaard

Kurt Christensen

Chano Chrillesen

Maria Christensen

Sanne Birk Christensen

Steen Olsen

F. SF – Socialistisk Folkeparti

1. Kim Grønved Nielsen

2. Helen Margrethe Bjørn

3. Mette Mortensen

4. Jonas Brock-Hanash

G. Anne Grønlund

Anne Grønlund

I. Liberal Alliance

Asger Larsen

Torben Kristensen

David Jacobsen

Thomas Koch

Bent Kofod

O. Dansk Folkeparti

Morten Dreyer

Birger Larsen

Anne Funk

Jørgen Honoré

Charley Kaye

Annette Rendbæk

Henrik Blegvad

T. Tværpolitisk Forening

Peter Læssøe

Annette Nyvang

Ebbe Kyrø

Jens Passarge

Kristine Bark Grundahl

John Doktor

Lars Kyrø

Rita Smedegaard

Jutta Hørlyck

Lotte Aabye

Asger Bastrup

Christina Laugesen

Ann Harnek

Hanne Wanscher

Ea Damgaard

Allan Larsen

Vibeke Aagaard

Elin Larsen

Bent Larsen

V. Venstre, Danmarks Liberale Parti

Eik Dahl Bidstrup

Helle Barth

Erik Skovgaard Nielsen

Per Faldborg Olesen

Adrian Bidstrup

Kim Dupont

Renee Schwaner

René Carstensen

Marianne Ludvigsen

Karl Erik Grønbech

Jan Baeré

Michael Kølkjær Larsen

Børge Schaltz

Line Asmussen

Lilli Pedersen

Steen Kirk Pedersen

Ove Holm

Å. Alternativet

Helene Egtved, Søvang

Anna Thormann Boesen, Dragør Gamle By

Trine Gotha Frandsen, Sydstranden

Jakob Langgaard Wisnewski, Dragør Gamle By

Jannik Boesen, Dragør Gamle By

 

 

Efter den kommunale valglov kan kandidaterne på den enkelte kandidatliste opstilles enten i en bestemt rækkefølge (partiliste) eller sideordnet. Ved opstilling i en bestemt rækkefølge er dette angivet ved den foretagne nummerering af kandidaterne. Sideordnet opstilling er angivet ved, at kandidaterne ikke er nummereret.

Valgforbund er indgået mellem:

Kandidatlisterne C, O og V

Kandidatlisterne A, B og F

Kandidatlisterne T og G

 

Kontakt

Valgsekretariatet

Telefon: 32 89 01 16 eller 32 89 01 08

Du kan også sende en mail til Valgsekretariatet
dragoer@dragoer.dk