Skip navigationen

Valgbestyrelse ved kommunalvalg

Valgbestyrelsen forbereder og leder de kommunale valg og forestår endelig opgørelse af stemmerne.

Valgbestyrelsen

Valgbestyrelsen består af mindst 5 og højest 7 medlemmer af Kommunalbestyrelsens medlemmer. Borgmesteren er formand. Den gruppe, der har valgt et medlem, udpeger tillige en suppleant.

 

Medlemmer 2022-2025

  • Kenneth Gøtterup (C)

    Borgmester
    Aghtsvej 14
    2791 Dragør
    Tlf. 30 10 10 82
    E-mail kennethg@dragoer.dk
  • Jan Madsen (C)

    Søvej 40
    2791 Dragør
    Tlf. 51 22 04 15
    E-mail janm@dragoer.dk
  • Nicolaj Bertel Riber (A)

    1. viceborgmester
    Krudttårnsvej 165, 1. th.
    2791 Dragør
    Tlf. 23 35 24 65
    E-mail nicolajr@dragoer.dk
  • Ole H. Hansen (A)

    Strandjægervej 114
    2791 Dragør
    Tlf. 30 10 10 86
    E-mail oleh@dragoer.dk
  • Helle Barth (V)

    2. viceborgmester
    D. B. Dirchsens Alle 46
    2791 Dragør
    Tlf. 30 10 10 76
    E-mail helleb@dragoer.dk
  • Peter Læssøe (T)

    Strandjægervej 14
    2791 Dragør
    Tlf. 21 67 45 10
    E-mail peterl@dragoer.dk
  • Flemming Blønd (L)

    Hvidtjørnen 14
    2791 Dragør
    Tlf. 20 56 33 89
    E-mail flemmingb@dragoer.dk

Stedfortrædere

  • Theis Guldbech (C)

    Peter Petersens Alle 19
    2791 Dragør
    Tlf. 51 19 84 66
    E-mail theisg@dragoer.dk
  • Mia Tang (C)

    Poppelvej 57
    2791 Dragør
    Tlf. 20 55 61 71
    E-mail miat@dragoer.dk
  • Lisbeth Dam Larsen (A)

    Batterivej 7
    2791 Dragør
    Tlf. 23 37 81 59
    E-mail lisbethla@dragoer.dk
  • Trine Søe (C)

    Køjevænget 46
    2791 Dragør
    Tlf. 51 22 34 65
    E-mail trinesoe@dragoer.dk
  • Henrik L. Kjærsvold-Niclasen (V)

    Strandbakken 22
    2791 Dragør
    Tlf. 51 21 52 78
    E-mail henrikkn@dragoer.dk
  • Annette Nyvang (T)

    D B Dirchsens Alle 109
    2791 Dragør
    Tlf. 28 25 92 82
    E-mail annetteny@dragoer.dk
  • Ann Harnek (T)

    Søndre Røsevej 24
    2791 Dragør
    Tlf. 26 28 60 22
    E-mail annh@dragoer.dk
Kontakt

Valgsekretariatet

Telefon: 32 89 01 16 eller 32 89 01 08

Du kan sende en sikker mail
OBS! Når du sender en mail til os, bliver du bedt om at bruge din NemID. På den måde bliver mailen sikker, og du kan skrive dine personlige oplysninger som fx dit cpr.nr.