Gå til hovedindhold

Borgmesteren har ordet

Vi er kommet godt fra start i 2026, og i denne udgave af ErhvervsNyt Dragør vil jeg give jer en status på nogle af de temaer, vi arbejder med i kommunalbestyrelsen.

Indhold

    Erhvervsareal på Dragør Nord – A. P. Møllers Allé

    Arbejdet med udviklingen af helhedsplanen for det nye erhvervsareal er i fuld gang. Kommunalbestyrelsen har fået en midtvejsstatus af skitseforslaget, og arbejdet med at færdiggøre planen er nu i gang. Vi forventer, at helhedsplanen kan sendes i offentlig høring efter sommerferien og vedtages endeligt sidst på året. Herefter har ejerne en klar retning for,hvordan vi ønsker at arealet skal udvikle sig, når de har fundet konkrete investorer og vi kan ændre helhedsplanen til en byggeretsgivende lokalplan.

    Jeg er glad for at kommunalbestyrelsen arbejder videre med at udvikle området. Et erhvervsområde for håndværks- og mindre produktionsvirksomheder vil være til gavn for Dragør på den lange bane.

    Erhvervs- og turismestrategi

    Erhvervs-, Turisme-, Kultur- og Fritidsudvalget, med Trine Søe som formand, vil på sit kommende møde drøfte en plan for turismeindsatsen. En af de indsatser, der skal sættes i gang er udarbejdelsen af en ny turismestrategi.  Der vil samtidig være en mere systematisk opfølgning på turismeindsatsen i Dragør. Ambitionen er, at vi år for år bygger videre på de erfaringer, vi har gjort os i den foregående sæson.

    Strategi for lokale fødevarer

    Arbejdet med at revitalisere gartneridriften i Dragør er et af de områder, vi har særligt fokus på. Det er et ambitiøst projekt med et betydeligt potentiale.

    Jeg har i den forbindelse brugt vinteren og foråret på at etablere relevante samarbejder og netværk, og interessen for projektet er stor.

    I maj afholder vi et arbejdsseminar med centrale aktører og eksperter. Ambitionen er, at det kan føre til en større konference i efteråret og bidrage til at tiltrække investorer, uddannelsesinstitutioner og erhvervsaktører. Samtidig håber vi at se de første konkrete skridt i udviklingen af området.

    Virksomhedsbesøg

    Jeg tager jævnligt på virksomhedsbesøg. Det er et besøg, hvor jeg kan blive klogere på, hvordan det er at være erhvervsdrivende i Dragør og lære jeres virksomheder at kende. Har du lyst til at få besøg, er du meget velkommen til at kontakte mig på kennethg@dragoer.dk.

     

    Venlig hilsen

    Kenneth Gøtterup

    Borgmester