Afgørelse: Ny lokalplan 82 for et skateanlæg på Dragør Havn
Den 18. december 2025 vedtog en enig kommunalbestyrelsen Lokalplan 82 og Kommuneplantillæg nr. 6 for et skateanlæg på Dragør Havn efter otte ugers offentlig høring.
Klagefrist er tirsdag den 3. februar 2026
Lokalplanens indhold
Lokalplan 82 danner grundlag for at etablere et skateanlæg på Dragør Havn.
Lokalplanområdet ligger mellem Færgevej og det fredede kystlandskab ved Sydamager. Området rummer i dag en mindre skatebane (ca. 200 m²), som vil blive erstattet af et nyt, tidssvarende anlæg.
Lokalplan 82 fastlægger områdets anvendelse til rekreativt formål, herunder aktiviteter såsom skateanlæg, opholdsarealer og grønt område.
Se nederst på siden for at finde link til plandokumenterne.
Offentlig høring
Planforslagene var i offentlig høring fra den 3. september til den 29. oktober 2025. I alt modtog kommune 62 høringssvar. De væsentligste temaer i høringen vedrører generel opbakning og støtte, støj og materialevalg (beton), belysning, placering af anlægget samt forhold vedrørende drift, vedligeholdelse og fredning.
Høringen har ikke givet anledning til ændringer i lokalplanen, ud over udarbejdelse af et nyt kortbilag 1.
Lokalplanens umiddelbare retsvirkning
Den endeligt vedtagne lokalplan har retsvirkning for enhver, således at der ikke må foretages forhold i strid med planens bestemmelser. Retsvirkningen gælder for fremtidige dispositioner og omfatter enhver, dvs. både private personer, selskaber, fonde, offentlige institutioner og myndigheder.
Mulighed for at klage
Du har mulighed for at klage over kommunalbestyrelsens beslutning for så vidt angår retlige spørgsmål.
Det skal ske inden for fire uger fra offentliggørelsen. Det vil sige, at du kan klage til og med tirsdag den 3. februar 2026.
Klagevejledning
Denne afgørelse kan påklages til Planklagenævnet.
Du klager via klageportalen, som du finder via borger.dk eller virk.dk. Du logger på klageportalen med MitID. En klage er indgivet, når den er tilgængelig for Dragør Kommune via klageportalen.
Når du klager, skal du betale et klagegebyr. Gebyret er på 900,- kr. for privatpersoner og 1.800,- kr. for virksomheder, organisationer og offentlige myndigheder.
Klagegebyret opkræves, hvis Dragør Kommune beslutter at fastholde afgørelsen og videresender klagen til Planklagenævnet.
I klageportalen sendes din klage automatisk først til Dragør Kommune. Hvis Dragør Kommune fastholder afgørelsen, sender Dragør Kommune klagen videre til behandling i nævnet via klageportalen. Du får besked om videresendelsen.
Planklagenævnet afviser din klage, hvis du sender den uden om klageportalen, medmindre du forinden er blevet fritaget for brug af klageportalen. Hvis du ønsker at blive fritaget for at bruge klageportalen, skal du sende en begrundet anmodning til Planklagenævnet. Nævnet afgør herefter, om du kan fritages for at bruge klageportalen. Se betingelserne for at blive fritaget her.
Klagefrist
Klagen skal indgives inden 4 uger efter, at afgørelsen er meddelt. Er afgørelsen offentligt bekendtgjort, regnes klagefristen dog altid fra bekendtgørelsen. Hvis klagefristen udløber på en lørdag eller helligdag, forlænges klagefristen til den følgende hverdag.
Opsættende virkning
Tilladelsen kan ikke udnyttes før udløbet af klagefristen. Hvis der klages over tilladelsen, vil Dragør Kommune straks give besked herom. Er der klaget rettidigt, kan tilladelsen ikke udnyttes, med mindre klagemyndigheden bestemmer andet
Særligt vedrørende klager, der ikke kan indgives via klageportalen
Vær opmærksom på, at der ikke kan indgives klager via klageportalen i alle sagstyper. Læs mere her.
Du kan ikke klage over andre forhold i lokalplanen til anden administrativ myndighed.