DMI-varsel: Kraftig regn, torden og lokale skybrud
Der er udsendt DMI varsel for skybrud i store dele af landet fra eftermiddagen søndag den 11. juli til mandag den 12. juli 2026 om aftenen. Varslet gælder også for Dragør. Skulle situationen ændre sig til det værre, informerer vi her på kommunens hjemmeside.
DMI skriver på deres hjemmeside, at søndag den 12. juli 2026 bliver endnu en varm og solrig dag, især på Sjælland. Men i løbet af eftermiddagen vil et lavtryk dannes over Sydskandinavien, hvilket vil få de første tordenbyger til at vokse op over Sjælland.
Lavtrykket dannes i en såkaldt kuldepol, hvor temperaturen i de højere luftlag er noget koldere end omgivelserne. Når den kolde luft i højden får den varme luft ved overfladen til at stige til vejrs, så presses al fugtigheden ud af den, og det resulterer i kraftige tordenbyger.
DMI forventer i den forbindelse mellem 25 og 35 mm regn på 6 timer. Regnen kan være ledsaget af lokale skybrud med mere end 15 mm på 30 min.
Byger og skybrud er lokale fænomener, og der vil derfor være store forskelle i nedbørsmængder selv inden for korte afstande, lyder det fra DMI.
I løbet af mandagen aftager bygeaktiviteten fra nord, og mandag aften dør de sidste byger ud over den sydlige del af landet.
Varslet gælder frem til mandag aften den 13. juli 2026.
Dragør Kommune har forberedt sig i tilfælde af åbne entreprenørarbejder og eventuelle vandskader på kommunens bygninger.
HOFOR, der driver regn- og spildevandssystemet i Dragør Kommune, overvåger pumpestationer for regn- og spildevand i Dragør.
Hold øje med DMI’s hjemmeside for varsler
Du kan følge vejrets bevægelser med DMI’s radar for lokationen Dragør