Gå til hovedindhold

Folkeoplysningsudvalget

Folkeoplysningsudvalget sikrer rammerne for, at børn, unge og voksne kan etablere og tage del i den frie folkeoplysende virksomhed.

Indhold

    Kommunerne skal i henhold til Folkeoplysningsloven

    • yde tilskud til voksenundervisning og foredrag i aftenskoler.
    • yde tilskud til foreninger med aktiviteter for børn og unge.
    • anvise egnede lokaler til aftenskoler og foreninger.

    En stor del af de konkrete afgørelser vedrørende foreningslivet varetages af Folkeoplysningsudvalget.

    Folkeoplysningsudvalget består af 13 personer, et mindretal udpeget blandt kommunalbestyrelsesmedlemmer og et flertal valgt af foreningslivet.

    Jerrik Walløe (formand)
    Repræsenterer frivilligt socialt arbejde
    E-mail jerrik@walloe.dk

    Morten Juel Hansen
    Repræsenterer Dragør Vandaktivitet
    E-mail mortenjuelhansen72@gmail.com

    Mikkel Lindskov
    Blushøjspejderne
    E-mail mikkel@lindskov.dk

    Morten Jensen
    Dragør Badminton
    E-mail d319678@dadlnet.dk

    Claes Blok Clevins
    Dragør Tennis
    E-mail bestyrelse01@dragoertennis.dk

    Torben Hoffeldt
    Dragør Boldklub
    E-mail torben@heveababy.com

    Tonny Bengtsson
    Dragør Handicapråd

    Renee Schwaner
    Dragør Ældreråd
    E-mail renee.schwaner@gmail.com

    Tom Nielsen
    AOF Amager
    Tlf. 32 51 14 95
    E-mail tom@aof-amager.dk

    Jutta Hørlyck
    Aktivitetshuset Wiedergården
    E-mail juttahoerlyck@gmail.com

    Peter Læssøe (T)
    Strandjægervej 14
    2791 Dragør
    Tlf. 21 67 45 10
    E-mail peterl@dragoer.dk

    Lisbeth Dam Larsen (A)
    Batterivej 7
    2791 Dragør
    Tlf. 23 37 81 59
    E-mail lisbethla@dragoer.dk

    Theis Guldbech (C)
    Peter Petersens Alle 19
    2791 Dragør
    Tlf. 51 19 84 66
    E-mail theisg@dragoer.dk

    Databeskyttelse

    Du bør undgå at sende cpr.nr. og andre fortrolige oplysninger i almindelige e-mails.