Gå til hovedindhold
Nyheder

E-mailtrussel mod Store Magleby Skole

For en sikkerheds skyld er politiet lige nu til stede på Store Magleby Skole som følge af en uspecifik trussel sendt på e-mail. Mailen er sendt til mange skoler over hele landet. Elever og lærere er bedt om at blive indendøre. Ligesom klasser på ekskursion er bedt om ikke at vende tilbage til skolen ind til videre. Vi følger politiets instrukser og vender tilbage med mere information senere.

20. sep. 2023
Politiets indsatsleder-bil ved Store Magleby Skole

Indhold

    Flere af landets skoler har til formiddag den 20. september 2023 modtaget en e-mail med en uspecifik trussel mod skolen og dens elever. I Dragør Kommune er der tale om Store Magleby Skole.

    Hovedstadens Beredskab betragter det ikke som en konkret trussel mod Store Magleby Skole, og politiets indsats går på at identificere og lokalisere afsenderen af mailen.